Roboty contra człowiek

Dziewczynka dotykająca robota

Czy wizja z książek fantasy bądź sceny z filmów science fiction rzeczywiście mogą stać się w niedalekim czasie rzeczywistą wizją? Czy jest możliwe, aby roboty zastąpiły człowieka w jego pracy? Czy ludzkie manualne działanie nie będzie kiedyś kompletnie potrzebne? Jak to w ogóle jest z tymi robotami? Czy sztuczna inteligencja jest faktycznie aż tak szeroko rozpowszechniona na dziś dzień?
Wystarczy spojrzeć na najbardziej innowacyjne sprzęty elektroniczne i elektryczne znajdujące się w naszym gospodarstwie domowym. Mowa tu o tak zwanej zaawansowanej technologii machine learning. Jest to unowocześnianie krok po kroku sztucznej inteligencji co natomiast przekłada się zwłaszcza na to powstawanie zrobotyzowanych urządzeń przykładem których może być chociażby klimatyzacja montowana w warunkach mieszkalnych, regulacja ciepła w domach, wyłączniki światła na piloty, lodówka sterowana na pilota czy automatyczny odkurzacz, który sam sprząta, myje i jeździ po podłogach, mając wbudowany czujnik pozwalający na omijanie poszczególnych przedmiotów.
Wyszczególnia się kilka robotów takich jak przykładowo roboty przemysłowe, które są od długiego czasu na rynku i wykorzystywane są masowo w wielkich koncernach przemysłowych zajmujących się zwłaszcza produkcją nowych samochodów. Zamiast zatrudniać setki ludzi, dużo sprawniejszym i precyzyjniejszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie specjalistycznych robotów. Do tego nie zapominajmy również i o tym, że wyżej wspomniana automatyzacja znakomicie sprawdza się w kwestii funkcjonowania wielorakich działów gospodarki.